Eklem ağrıları hakkında bilmeniz gerekenler!

0
Rabia Güner

Eklem ağrıları birçok insanının yaşam kalitesini etkiler. Biz de bu noktadan yola çıktık. Sizler için eklem ağrıları hakkında bilinmesi gereken önemli noktalardan bazılarını derledik. Gelin, yakından göz atalım!

Eklem ağrıları fazla kilodan, bilinçsizce yapılan spordan ya da iltihabik durumlar gibi birçok şeyden kaynaklanır. Peki, hayatımızı bu denli etkileyen eklem ağrıları hakkında neler bilinmesi gerekir?

Kalsiyum ve D vitamini ağrıyı hafifletir

D Vitamini Eksikliği | Özel 19 Mayıs Hastanesi

D vitamini eklem ağrıları üzerinde hafifletici bir etkiye sahip. Bilim insanları bunu kanıtlayan çalışmalar yaptı. D vitamini ve kalsiyum kemikleri güçlendirir. Bu da eklem ağrılarının azalmasına fayda sağlar.

D vitamini ve kalsiyumu beraber almanız hastalığı tedavi etmeyebilir. Fakat belirtilerini daha az hissetmenizi sağlar. Bu yüzden de oldukça önemlidir.

Antioksidan içeren bir diyet eklem iltihabını azaltır

Antioksidan Nedir? - Acıbadem Hayat

Eğer eklem ağrılarınız varsa doktorunuzdan sizin için uygun bir diyet hazırlamasını isteyebilirsiniz. Çünkü doktorunuzun önerebileceği uygun bir diyet eklem ağrılarınızı azaltır. Özellikle antioksidan içeren bazı gıdalar eklem iltihaplarına iyi gelir.

Bu gıdalara örnek olarak; balık, zeytinyağı, meyveler, sebzeler ve kuşburnu çayı verilebilir. Fakat şunu da unutmamak gerekir: Doktorunuza başvurmadan alternatif bir tedaviye başlanmamalıdır!

Bazı fiziksel aktiviteler eklem ağrıları için yararlı olur

Araştırma: Fiziksel aktivite artarsa meme kanseri riski azalıyor | N-Life

Özellikle diz ağrınız olduğunda, hareket alanınız kısıtlanır. Fakat bu tüm fiziksel aktivitelerden kaçınmanız gerektiği anlamına gelmez. Sadece uzun yürüyüşler ile bile formda kalabilirsiniz.

Fakat hangi egzersizlerin sizin için daha iyi olacağını en iyi konunun uzmanları bilir. Bu yüzden eğer şikayetleriniz artarsa bir doktora başvurmalı ve tek başınıza hareket etmemelisiniz.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz