Göbek ve bel bölgesinde biriken fazla yağlara dikkat!

0
Rabia Güner

Göbek ve bel bölgesinde biriken fazla yağlara dikkat etmek gerekir. Çünkü sağlık açısından tehlikelidir. Biz de bu noktadan yola çıktık. Sizler için bu bölgelerde biriken fazla yağların sebep olabileceği bazı hastalıklara değindik. Gelin, yakından göz atalım!

Sağlıklı bir yaşam için düzgün beslenme ve egzersiz son derece önemlidir. Uzmanlar bunun önemine dikkat çekerken bir yandan da göbek ve bel çevresinde biriken yağların tehlikeli olduğuna vurgu yapıyor. Çünkü bu durum çeşitli hastalıklara sebep olabiliyor. Peki, nedir bu hastalıklar?

Kanser riski

Göbek bölgesinde biriken yağlar hastalık habercisi - Sağlık Haberleri

Göbek ve bel bölgesinde biriken yağlardan protein salgılanması sağlıksızdır. Bu salınım kanser riskini artırır. Çünkü bu protein türü kanserli olmayan hücreleri kanserli hücrelere dönüştürür. Sonrasında da tümör büyümesine neden olur.

Bunu önlemek için sağlıklı ve dengeli beslenme gerekir. Ayrıca düzenli egzersiz yapmak da önemli. Tüm bunların yanı sıra fast food ya da abur cubur gibi zararlı ürünlerden kaçınılmalı.

Diyabet riski

Göbek ve bel çevresi yağlanmasının nedenlerı - HALİT YEREBAKAN

Göbek ve bel bölgesinde aşırı derecede yağ birikmesi oldukça sağlıksızdır. Çünkü iç organlarda yağlanmaya neden olur. Özellikle karaciğer yağ dokusuyla kaplanır. Bu yüzden karaciğer kan şekerini iyice işleyemez.

Karaciğerde işlenemeyen şeker, kan dolaşımında tutulur. Bu durum da diyabet olarak adlandırılan şeker hastalığına neden olur. Diyabet de beraberinde birçok farklı hastalığı tetikler.

Kalp ve damar rahatsızlıkları riski

Bel ve basen bölgesindeki yağlanmaya dikkat! - Beden Sağlığı

Karın bölgesindeki yağ hücreleri kan damarlarını daraltır. Ayrıca yüksek tansiyona neden olan proteinler de üretir. Bu proteinler arter tıkanmalarına sebep olur.

Ayrıca inme ve kalp krizine karşı daha savunmasız olunur. Tüm bu belirtilerden korunmak için yüksek oranda yağ içeren beslenme şeklinden kaçınmak gerekir.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz