Çok yediğinizde vücudunuza ne olur?

0
Rabia Güner

Bazı günler yemeği biraz fazla kaçırıyoruz. Bu anlarda ise vücudumuzda bazı değişiklikler meydana geliyor. Sizler için bu değişikliklerden bazılarını derledik. Gelin, yakından göz atalım!

Eğer vücudun ihtiyacından fazla yemek yersek, yediğimiz besinler yakılamaz. Bu durumda da kilo almaya başlarız. Bunun yanı sıra birçok fiziksel ve mental sorunlar yaşamamız olasıdır. Bu da yaşam kalitemizi kötü etkiler. Peki, çok yersek vücudumuzda ne gibi değişiklikler olur?

Huzursuz hissedersiniz

Anksiyete Nedir? Anksiyete Belirtileri Nelerdir? - Memorial

Aşırı yemek yediğimizde hem beden hem de ruhsal durum olumsuz etkilenir. Örneğin fazla yemek kan şekerini yükseltip, üzerimize bir ağırlık çökmesine sebep olur. Adeta uyuma ihtiyacı hissederiz. Tam tersi olarak da uykusuzluğa yol açar.

Tüm bu durumlar da huzursuzluğa sebebiyet verir. Özellikle yatmadan çok kısa zaman önce yenilen yemekler reflü riskine yol açabilir. Böyle sorunlarla karşılaşmamak için en sağlıklısı yatmadan en az 2 saat önce bir şeyler tüketmektir.

Mideniz genişler

Midenizi ameliyatsız küçültebilirsiniz - Sağlık Haberleri

Dengeli ve düzenli beslenmek önemli. Çünkü az yediğimiz zamanlarda midemiz küçülür. Çok yediğimiz zamanlarda ise midemiz genişler. Bu sebeplerle de istenmeyen kilo kaybı ya da alımı yaşanır. Eğer çok yersek, hem şişkinlik hem de bir rahatsızlık hissederiz.

Midemizin yiyecekleri daha kolay sindirebilmesi için ona kolaylık sağlamamız gerekir. Örneğin yavaş yemeli ve iyi çiğnemeliyiz. Böylece mide yiyecekleri çok daha kolay sindirecektir. Biz de bu sayede olası sorunların önüne geçmiş oluruz.

Metabolizmanızın çalışma şekli değişir

Metabolizma Nedir?

Normalde yediğimizden çok daha fazlasını tüketirsek, metabolizmamız bir döngü içerisine girecektir. Bu durumda kalp atışımız hızlanır. Yoğun bir terleme hali yaşayabiliriz. Bunların sebebi metabolizmaya aşırı yüklenmektir.

Böyle anlarda rahatlamak için en etkili yol soğuk bir duş almaktır. Onun dışında yapılabilecek pek bir şey yok. En sağlıklısı gereğinden fazla tüketmeyerek bu anlardan korunmaktır.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz